Země jižní polokoule nesouhlasí s japonským lovem velryb pro „vědecké účely“

09.12.2005

Whalewatch, koalice více než 140-ti organizací na ochranu zvířat z více než 50-ti zemí světa, blahopřeje k odvážnému zamítnutí lovu velryb k tzv. „vědeckým účelům“, které na začátku listopadu spolu se Španělskem odsouhlasilo 13 latinskoamerických států a států ležících na jižní polokouli.

 

Toto prohlášení požaduje zastavení veškerého lovu velryb k „vědeckým účelům“ a bylo vydané ihned poté, co japonští velrybáři v rámci nové sezony vypluli na moře. Prohlášení také uvádí, že „způsoby zabíjení velryb musejí být podrobeny pečlivému prostudování, aby se vyloučily metody, které mají za následek zdlouhavé, kruté a zbytečné utrpení zvířat“.

 

Navzdory 19-ti letému moratoriu na komerční lov velryb ustanovenému Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC), je letošní rok ve znamení nového japonského „vědeckého“ velrybářského programu. V rámci něj může být zabito až 1000 velryb.

 

Generální ředitel WSPA Peter Davies za Whalewatch prohlásil: Japonsko stále přehlíží názor celého světa a pokračuje v lovu velryb k tzv. „výzkumu“. Latinskoamerické státy, státy jižní polokoule a Španělsko poprvé vysílají jednoznačnou zprávu – nemyslitelně kruté zabíjení velryb nebude tolerováno.“ A dodává: „Neexistuje žádná humánní cesta, jak zabít velrybu na moři, a je nejvyšší čas, aby si Japonsko a ostatní velrybářské země uvědomily jak tento fakt, tak to, že svým komerčním lovem způsobují velrybí populaci nenávratné ztráty.“

 

Prohlášení, které bylo vzniklo na mezivládním setkání v Buenos Aires, podporuje stávající zákaz lovu velryb pro komerční účely a požaduje zastavení veškerého lovu velryb pro tzv. „vědecké účely“. Prohlášení dále prosazuje vznik velrybích rezervací v jižním Atlantském a Tichém oceánu.

 

Dvoudenní setkání v Buenos Aires bylo pořádáno bývalým velvyslancem IWC Eduardem Iglesiasem a zúčastnili se jej  komisaři IWC z Argentiny, Brazílie, Chile, Mexika, Austrálie, Nového Zélandu a Španělska společně s diplomatickými zástupci z Kostariky, Kolumbie, Ekvádoru, Panamy, Peru, Uruguaje a Jihoafrické republiky.

 

 

Více informací o koalici Whalewatch (jejímž členem je i Nadace na ochranu zvířat) a o její kampani najdete na http://www.whalewatch.org.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist