Na internetu jsou týdně prodávány tisíce chráněných zvířat

24.08.2005

Každý týden jsou na internetu nelegálně prodávány tisíce chráněných zvířat. Obchod se zvířaty prostřednictvím této celosvětové sítě přitom ohrožuje existenci některých chráněných druhů a přináší utrpení všem zvířatům bez rozdílu.

 

Informace o prodeji chráněných zvířat přes internet přinesla zpráva Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW). Na internetu je tak možné koupit žirafu, vzácné želvy, hrochy či opice, ale také kly či kůže zvířat. Ve zprávě se např. uvádí, že v jednom týdnu byly na internetu nalezeny inzeráty nabízející 146 živých primátů, 5527 výrobků ze slonoviny, 526 želv, 2630 plazů či 239 divokých koček. Zatímco v USA byli k mání malí šimpanzi za v přepočtu 1,5 milionu korun, ve Walesu byli k prodeji za 81.000 korun kosmani. Dvouletá žirafa by podle jedné americké webové stránky přišla na 350.000 korun.

 

Obchodování s těmito zvířaty nejen ohrožuje celé druhy, ale znamená pro zvířata také velké utrpení – mnohá při odchytu nebo při přepravě umírají, ještě mnohem větší množství prožívá fyzické a psychické strádání. A to nejen během odchytu a přepravy, ale i v chovech. Životu v zajetí nejsou často vůbec přizpůsobena a jejich chov může být tak náročný, že jen málokterý chovatel je schopen takové podmínky splnit.

 

"Obchod přes internet je jednoduchý, levný a anonymní," prohlásila ředitelka britské pobočky IFAW Phyllis Campbellová-McRaeová. Výsledkem je podle ní kybernetický černý trh, na kterém se obchoduje s budoucností nejohroženějších živočišných druhů.

 

Podle expertů obchod se zvířaty ročně dosahuje obratů pohybujících se v miliardách dolarů a stále více je k němu využíváno internetových aukcí a webových stran. "Obchod s živými i mrtvými zvířaty, legální i nelegální, je na vzestupu a internet je na cestě k tomu, že bude hrát hlavní roli při nelegálních aktivitách obchodníků," upozorňuje se ve zprávě IFAW.

 

Celá zpráva IFAW v angličtině na http://www.ifaw.org/ifaw/dimages/custom/2_Publications/Wildlife/CaughtInTheWeb.pdf

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist