Ochranazvířat.cz: Také domácí mazlíčci mají svoje práva

24.08.2005 Zvířata si domů pořizujeme pro radost. Nesmíme ale zapomínat na to, že ač jsou podle jednoho zákona jen věcí, mají podle jiného zákona svá práva: také žít v přiměřených podmínkách.

Autor: Eva Danielová

Vyšlo v časopisu TINA č. 32 z 10. srpna 2005, vydavatelství Europress

 

 

Zvířata si domů pořizujeme pro radost. Nesmíme ale zapomínat na to, že ač jsou podle jednoho zákona jen věcí, mají podle jiného zákona svá práva: také žít v přiměřených podmínkách.

 

Přemýšlíte, jestli si do restaurace můžete vzít s sebou také svého psa? Pokud to nebude vadit ostatním hostům nebo personálu podniku, tak proč ne. Žádný předpis to totiž nezakazuje (pes ani jiné zvíře nesmí samozřejmě chodit do kuchyně, to by majitel restaurace zaplatil pokutu). Dnes už v mnoha takových zařízeních, nejen na zahrádkách, počítají  i se čtyřnohými návštěvníky a bez okolků jim misku s vodou donesou. Záleží ovšem jen na majiteli, zda vás se psem do své restaurace či kavárny pustí, nebo ne. Nutit ho k tomu nemůžete. V podstatě není psům zakázán ani vstup do obchodů, ačkoliv někde na dveřích si ho na samolepce přeškrtli stejně jako zmrzlinu. Dokonce ani v hotelích či lázních se zahraniční klientelou už pejsci nejsou nevítanými hosty.   Když s vámi cestuje pes Je váš pes nadšený cestovatel a jezdí s vámi rád i na velké nákupy? Pak ho v autě před supermarketem nenechte čekat příliš dlouho.  Auta jsou žhavá past. Bez klimatizace se jejich vnitřek velmi rychle prohřeje a zvíře v něm může i zahynout. Nechte mu tedy aspoň pootevřené okénko. Snížit horko můžete i nalepením fólie, která nepropouští UV paprsky, na zadní okénka.

Víte, že svému chlupáčovi můžete pořídit i cestovní výbavu? Přepravu psa a jiných zvířat sice zatím žádný předpis podrobně neupravuje, přesto jsou už pro ně k dostání misky s ze kterých se nevylije voda, schůdky pro bázlivé jedince nebo bezpečnostní pásy (od 370 do 3900 Kč). Zbývá jen přesvědčit psa, že je to pro něj to pravé ořechové…

  Koťátko není živá hračka Někdy si děti z prázdnin přivezou domů do města zvířátko. Později se ale ukáže, že nový člen rodiny vyžaduje náročnou a pravidelnou péči, na kterou nezbývá čas, nebo dítě přestane zvířátko bavit. Než tedy svému potomku pořídíte živého tvora, společně zvažte, zda takový přírůstek zvládnete se všemi starostmi, které péče o něj přináší. Je smutné, když se každý rok po prázdninách útulky plní nechtěnými štěňaty nebo koťaty, která byla jen chvilkovou hračkou.

 

Neberte si z lesa mláďata

Děti znají z televize neobvyklé domácí mazlíčky – vydřata, sovičky, srnečky. Když takové objeví, nedovolte jim brát si ho domů ani na ně sahat. Divoce žijící zvíře, které není plaché, je podezřelé (a také ne každé „opuštěné“ mládě je skutečně opuštěné, někdy matka čeká poblíž). Na nápadně krotké, ale i uhynulé zvíře raději proto upozorněte myslivce, místní krajskou veterinární správu, její inspektorát nebo policii.

Opatrnost ve styku se zvířaty se vyplácí. Tři roky u nás nebyla zaznamenána vzteklina u lišek,  zato se na jaře objevila u několik netopýrů.  Jednoho našly děti a donesly k veterináři. Ten naštěstí nebezpečnou nemoc rozpoznal, ale nálezci museli na očkování.

 

Koukejte, co můj pes umí!

Možná jste hrdí na to, co váš domácí mazlíček dokáže, a chtěli byste to ukázat na veřejnosti. Každou takovou akci ale musí schválit „státní“ veterinář (nařizuje to vyhláška č. 192/2004 Sb., o ochraně zvířat při chovu, veřejném vystoupení nebo svodu). Pořadatel akcí, kde se předvádějí zvířata, musí postupovat podle Řádu ochrany zvířat při veřejném vystoupení (schvaluje ho Ústřední komisí pro ochranu zvířat). Týká se to třeba soubojů rytířů na koních, předvádění psů a jejich výcviku, vystoupení cirkusů, westernových vystoupení se zvířaty apod. Není-li o takové akci informována veterinární správa, může to inspektor státního veterinárního dozoru posoudit jako týrání nebo propagace týrání! Právnická osoba za to může dostat pokutu až ve výši půl milionu korun.

 

Za svého zvířecího kamaráda nesete odpovědnost

* Pes i kočka jsou věcí, což vyplývá z výkladu občanského zákoníku (věci movité a nemovité jsou definované v § 119 OZ), a věc má vždy svého vlastníka. Pokud tedy váš pes napadne návštěvu nebo váš had sežere sousedům králíka, odpovědnost bude na vás. Stejně tak můžete zaplatit pokutu za venčení psa bez náhubku, pokud obec stanoví obecně závaznou vyhláškou, že pohyb psů na veřejných prostranstvích je možný jen s náhubkem.

 * Podle § 6 zákona na ochranu zvířat proti týrání nikdo nesmí zvíře opustit s úmyslem se ho zbavit nebo je vyhnat. Podle § 13 uvedeného zákona pak každý, kdo chová zvíře v zájmovém chovu, je povinen mu zabezpečit přiměřené podmínky (aby nedocházelo k bolesti, utrpení nebo poškození zdraví zvířete), a učinit opatření proti úniku zvířat.

* Zvířata chrání především zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 166/1999 Sb. o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon).

 

Adresa: http://www.ochranazvirat.cz/272/czech/clanek/take-domaci-mazlicci-maji-svoje-prava/