Krutosti páchané na španělských chrtech

14.04.2002

  Vyšetřování mezinárodní společností na ochranu zvířat WSPA odhalilo způsob, jakým jsou oběšeni tisíce španělských chrtů, nazývaných galgos. Děje se to na konci každé dostihové sezóny začátkem roku.

Výsledky vyšetřování, provedeného ve španělských oblastech Castilla y Leon a Castilla la Mancha v březnu tohoto roku za pomoci španělské organizace Scooby (Sociedad Protectora de Animales Scooby), dokázaly, že stará tradice věšení psů ve Španělsku stále pokračuje. WSPA odhaduje, že na venkově jsou každým rokem vychovány a usmrceny desítky tisíc galgos.

WSPA objevila mrtvé psy se smyčkami kolem krku v mělkých hrobech nebo je našla ležet pod stromy, kde byli oběšeni, a také na smetišti u vesnice Rueda blízko Tordesillas. Vyšetřovatelé se stali svědky hrůzného pohledu na mrtvého galgo visícího  na vrbě. Všude možně se povalovaly zbytky koster galgos, stejně jako zbytky spálených těl oběšených psů s roztavenými smyčkami v popelu.

WSPA se také dozvěděla, že psi, kteří neběhali dobře, jsou věšeni nízko a je jim přisouzena pomalá smrt. Říká se jim pianisté, protože zoufale hrabou nohama v marné snaze dosáhnout na zem. Ti, kteří běhali dobře, jsou pověšeni vysoko, což má za následek rychlejší smrt. Nechtění galgos bývají také ukamenováni, uvazováni a ponecháni, aby zahynuli hladem, přivázáni ke kůlu v rybníce, aby se utopili, vhozeni  do studní nebo upáleni.

Alistair Findley, vyšetřovatel WSPA, říká: „Je to skandál, že Španělsko, země, která v současné době stojí v čele Evropské unie dovoluje, aby se tak krutě a necitlivě zacházelo s nejlepším přítelem člověka. Toto je názorný příklad, proč  je ve Španělsku zoufalá  potřeba celonárodního zákona na ochranu zvířat.“

V současné době není nelegální usmrtit psa oběšením v Andalúzii a Extremadúře, kde neexistuje zákon na ochranu zvířat.  Zákon v Castille y Leon, který hrozí pokutou 15 000 Euro každému, kdo by pověsil psa, se zatím vůbec neuplatňuje.

WSPA zaslala španělským úřadům požadavek, aby  Španělsko, jakožto členský stát Evropské unie, konečně přijalo národní zákon na ochranu zvířat, který by takovéto krutosti zakazoval.

 Poznámky editora:

1. Chrtí dostihy na zajíce jsou ve Španělsku legální a provozují se většinou všude na venkově, zvláště  v  oblastech Castilla y Leon, Castilla la Mancha, v Madridu, Extremaduře a Andaluzii. Probíhají od října do ledna.

2. WSPA má podezření, že v některých částech Andaluzie, kde se dostihy běhají na kratší vzdálenosti, se používají irští chrti, kteří jsou lepší sprinteři. Irští chrti jsou pravděpodobně kříženi s galgos, aby byli rychlejší. Není však pravděpodobné, že tito by byli zabíjeni na konci sezóny tak jako španělští chrti, protože se používají na chov.

3.  Historicky byli galgos používáni chudými obyvateli pro lov zvěře.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist