Světový den oceánů - v rámci mezinárodní akce „Zachraňte velryby“děti vytvořily živý obraz velryby

10.06.2005

8. června, na Světový den oceánů, se v České republice podobně jako v některých jiných zemích, uskutečnila akce volající po zastavení nehumánního lovu velryb. Mezinárodní koalice Whalewatch, která sdružuje více než 140 nevládních organizací z více než 55 zemí světa, znovu vyzvala veřejnost, aby podpořila její kampaň za úplné ukončení komerčního lovu  i tak zvaného „lovu pro vědecké účely“.

 

Naléhavost této výzvy se umocňuje právě nyní, pár dní před výročním zasedáním Mezinárodní velrybářské komise, která je pověřena regulací lovu velryb. Na tomto zasedání v Ulsanu v Jižní Koreji hrozí nebezpečí, že země prosazující lov velryb získají poprvé od roku 1982, kdy byl schválen zákaz lovu velryb, převahu. Koalice Whalewatch bude usilovat o to, aby byl mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb zachován a aby nebyla přijata žádná kompromisní dohoda, která by komerční lov znovu umožnila.

 

Nadace na ochranu zvířat, která se připojila ke kampani za záchranu velryb v loňském roce, kdy se stala členem koalice Whalewatch, vítá skutečnost, že Česká republika vstoupila do Mezinárodní velrybářské komise s úmyslem podpořit ochranu velryb.

 

Jako poděkování a prosbu o zachování tohoto postoje uspořádala naše organizace 8. června, spolu s partnerskými organizacemi v Maďarsku a na Slovensku a za podpory koalice Whalewatch, v Praze na Petříně happening za účasti 141 žáků pražských základních škol. Konkrétně 75 dětí ze ZŠ U Santošky a 66 dětí ze ZŠ gen. por. Františka Peřiny vytvořilo živý symbolický obraz velryby s nápisem „Zachraňte velryby“ a internetovou adresou kampaně www.whalewatch.org, aby tak upozornily na hrozbu nehumánního masového zabíjení těchto vzácných živočichů.

 

Akce se zúčastnil také ministr životního prostředí Libor Ambrozek, kterému ředitelka Nadace na ochranu zvířat předala obsáhlou vědeckou zprávu o lovu velryb. Z této zprávy, kterou připravila koalice, vyplývá, že neexistuje žádná humánní metoda zabíjení velryb a že velryby během pronásledování a lovu značně trpí. Některé umírají i více než hodinu.

 

Žákyně ZŠ U Santošky jako zástupkyně všech dětí, které se akce zúčastnily, předala panu ministrovi vybrané kresby velryb a poděkovala mu za podporu ochrany velryb. Ministr Ambrozek přislíbil, že ČR nepodpoří zrušení zákazu lovu velryb na blížícím se jednání Mezinárodní velrybářské komise v Jižní Koreji, a usedl mezi děti, se kterými několikrát provolal heslo celé akce „Zachraňte velryby“.

 

Děkujeme vedení obou škol a všem zúčastněným – panu ministru Ambrozkovi, dětem, pedagogům i zástupcům médií.

Fotografie z akce najdete zde

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist