TZ Nadace na ochranu zvířat ke Světovému dni oceánů 8. června

06.06.2005

8. červen je Světovým dnem oceánů a právě v tento den zazní sílící hlas volající po zastavení nehumánního lovu velryb. Whalewatch, koalice více než 140 nevládních organizací ve více než 55 zemích světa, vyzývá veřejnost, aby podpořila jejich kampaň za úplné ukončení komerčního lovu  i tak zvaného „lovu pro vědecké účely“.

 

 

Naléhavost této výzvy se umocňuje právě nyní, pár dní před výročním zasedáním Mezinárodní velrybářské komise, která je pověřena regulací lovu velryb. Na tomto zasedání v Ulsanu v Jižní Koreji hrozí nebezpečí, že země prosazující lov velryb získají poprvé od roku 1982, kdy byl schválen zákaz lovu velryb, převahu. Koalice Whalewatch bude usilovat o to, aby byl mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb zachován a aby nebyla přijata žádná kompromisní dohoda, která by komerční lov znovu umožnila.

 

Počátkem tohoto roku oznámilo Norsko, že do konce srpna povoluje svým rybářům ulovit téměř 800 plejtváků malých. Je to největší kvóta, kterou norská vláda stanovila od roku 1993, kdy opět povolila lov velryb. Navíc Japonsko schválilo usmrcení dalších až 440 plejtváků malých a plánuje také zdvojnásobit počet velryb ulovených ve jménu „vědy“. Celkově bylo od roku 1986, kdy začal platit zákaz komerčního lovu, zabito asi 25 000 velryb a dalších 1 400 má být uloveno jen letos. V roce 2004 koalice Whalewatch vydala obsáhlou vědeckou zprávu, která dokládá, že velryby během lovu a zabíjení značně trpí a že v současné době neexistuje žádný humánní způsob jejich usmrcení.

 

Nadace na ochranu zvířat, která se připojila ke kampani za záchranu velryb v loňském roce, kdy  se stala členem koalice Whalewatch, vítá skutečnost, že Česká republika vstoupila do Mezinárodní velrybářské komise s úmyslem podpořit ochranu velryb. Jako poděkování a prosbu o zachování tohoto postoje pořádá Nadace 8. června, spolu s partnerskými organizacemi v Maďarsku a na Slovensku a za podpory koalice Whalewatch, happening za účasti žáků pražských základních škol. V 9:15 pod Petřínskou rozhlednou, v prostoru u spodní nástupní stanice lanovky, 150 dětí vytvoří živý symbolický obraz velryby, aby tak upozornily na hrozbu nehumánního masového zabíjení těchto vzácných živočichů. „Při besedách na školách, které jsme před chystanou akcí připravili, se děti živě zajímaly o život velryb a shodly se, že tak úžasná zvířata nesmí trpět a být zabíjena. To, že nemáme moře a velryby u nás nežijí, jejich nadšení pro věc nijak nepoznamenalo a to je dobře, protože všichni obýváme stejnou planetu,“ míní Romana Šonková, ředitelka Nadace. „Na Petřín jsme pozvali také pana ministra Ambrozka, a tak se děti těší, že si jejich velrybu přijde osobně prohlédnout,“ dodává Šonková.

 

Pro zástupce médií budou na akci připraveny informační materiály o kampani Whalewatch. K dispozici je i foto a videodokumentace. V případě zájmu prosím kontaktujte kancelář Nadace na ochranu zvířat: tel. 222 135 460, mobil: 736 681 331, email: nadace@ochranazvirat.cz, www.ochranazvirat.cz

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist