Zajíci: Nejsme sběrný materiál!

11.04.2005

V těchto dnech můžete narazit na zdánlivě opuštěná mláďata zajíců. A to i ve městech. Praha není výjimkou. Když je uvidíte, pak udělejte jedno jediné – otočte se a jděte pryč! Malí zajíčci jsou sice roztomilí, ale Vaši pomoc rozhodně nepotřebují. Naopak jim svou pozorností jen ublížíte! Zbytečně na ně nesahejte. Zaječí máma by je pak už nenakrmila a oni by zahynuli.

Stanice pro handicapované živočichy se bohužel zase začínají plnit těmito roztomilými tvory. Odsuzujete je tak k životu v zajetí! Na zajíce se nesahá! Jen když zajíčka uvidíte sedět uprostřed silnice, můžete mu pomoci. Ideální je vzít lopatku, tou ho nadzvednout a jemně ho na ní přenést někam na trávu. Ale pozor! Maximálně do vzdálenosti deseti metrů od místa, kde jste zajíce našli. Jinak by se ztratil.

Matka opouští už třídenní mláďata. Malí zajíci jen sedí a čekají, až se vrátí a nakrmí je. Zaječice si velmi dobře pamatuje, kde potomky zanechala. Vrací se a zadupe na signál. Mláďata už ví, že je čeká krmení. Od pěti týdnů života jsou pak už mladí zajíci samostatní.

Nakonec máme na vás ještě jednu prosbu. Nenechávejte své psy v těchto dnes běhat volně po travnatých plochách. Není totiž výjimkou, že narazí právě na mláďata zajíce a odnesou ho pryč či ho zle pochroumají.

V případě, že zajíček bude zraněný, kontaktujte Český svaz ochránců přírody (222 516 115) či nejbližší záchrannou stanici. Nenoste si ho domů. Zajíc je totiž lovná zvěř a váš čin by mohl být považován za pytláctví. Navíc malý zajíc se doma odchovat nedá.

Národní síť stanic pro handicapované živočichy je unikátním evropským projektem Českého svazu ochránců přírody. Národní síť podporuje Ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR s.p a Česká spořitelna a.s. Činnost záchranných stanic můžete podpořit i vy finančním darem na č.ú. 34535 – 011/0100, v.s. 1007.

Tisková zpráva ČSOP
www.csop.cz

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist