Vypalování trávy: důsledkem jsou stovky mrtvol

11.04.2005

Zde se můžete podívat na fotografii ježka (detail), kterému se podařilo uniknout před ničivými plameny. Měl štěstí, většina živočichů při vypalování trávy zahyne. Někteří se nadýchají kouře, jiné sežehne oheň.

  

Tomuto ježkovi se podařilo přežít. Každý rok máme takových případů ve stanicích pro handicapované případy několik. Jedná se jen o pár jedinců. Většina ježků totiž zahyne, protože jejich plíce jsou zasaženy kouřem.

 

Vypalování trávy je navíc přestupek, který se pokutuje. Jenže ani sebevyšší pokuta nezachrání životy shořelých živočichů.  Při vypalování se  ničí jejich přirozená hnízdiště a úkryty. V plamenech zahyne také velké množství užitečného hmyzu, ničí se ptačí hnízda a  zemře také mnoho malých zajíců. Oheň ničí i chráněné čmeláky přezimující v mělkých myších dírách. Důsledky vypalování jsou však ještě mnohem vážnější.

 

Chtěli bychom apelovat na veřejnost, aby lidé od tradičního, ale nesmyslného vypalování trávy upustili. Starou trávu je lepší vyhrabat a odvézt na kompost. Výsledek je rozhodně pro přírodu pozitivnější.  Jde to i bez zabíjení a pokut.

 

Tisková zpráva ČSOP

www.csop.cz

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist