Velikonoce, vejce, slepice

22.03.2005

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat

22.3.2005

 

 

Většina vajec, běžně prodávaných v obchodech, pochází od slepic, které prožily svůj život v utrpení tzv. bateriových klecí, namačkány na prostoru ani ne o velikosti papíru A4. Nemusí tomu tak ale být.

 

Na světě je chováno přes 5 miliard slepic, které každý rok snesou více než 50 miliónů tun vajec. Nosnice moderních vyšlechtěných plemen dnes snášejí asi 300 vajec za rok, což je dvakrát více než před 50 lety.

Když se kuřata vylíhnou, jsou malí kohoutci, kteří se nehodí k chovu na maso (svalovina neroste dostatečně rychle, což je neekonomické), většinou okamžitě usmrceni. Buď jsou zaživa rozemleti ve vysokofrekvenčních mlýncích, nebo zadušeni plynem.

Jakmile slepice začnou snášet vejce, bývají nejčastěji umístěny právě do bateriových klecí. Tyto klece jsou tak malé, že slepice prakticky celý prostor klece vyplňují. Nemohou se zde ani projít, natož popoběhnout nebo roztáhnout křídla. Kvůli nedostatku jakéhokoli pohybu trpí osteoporózou a v jejím důsledku také zlomeninami končetin.

Klece jsou naprosto holé, s drátěnou podlahou. Slepice zde nemají možnost uspokojit velmi silný pud  postavit si hnízdo na snášení vajec. Nemohou vykonávat ani jiné činnosti, které jsou pro ně přirozené, jako popelení se a zobání v zemi. Aby se slepice vzájemně nezraňovaly, jsou jim zkracovány zobáky, avšak pahýl zobáku zůstává citlivý po celý zbytek života.

V těchto klecích žijí slepice asi po dobu jednoho roku, poté se jejich snůška začíná snižovat a jsou poraženy. V EU se v bateriových klecích chová asi 75% všech slepic, u nás 65%. Konvenční bateriové klece mají být v EU od roku 2012 zakázány – do té doby v nich však budou trpět ještě miliardy slepic.

 

Jsou však i jiné možnosti chovu:

 

Chov na podestýlce

Zde se mohou slepice volně pohybovat, na podlaze je podestýlka, slepice mohou stát na hřadech a snášet vejce do hnízd. Tyto systémy, pokud jsou dobře vedeny, umožňují přes poměrně vysokou hustotu přirozenější způsob života. Je třeba zejména dbát na to, aby při tak velkém množství ptáků nedocházelo k vzájemnému oklovávání. Vejce z toho typu chovu už jsou o něco dražší, již se běžně prodávají v obchodech a nesou označení „vejce od slepic chovaných na podestýlce“.   

 

Chov s volným výběhem

V takovémto systému chovu mají slepice možnost pobývat v hale nebo ve výběhu. Hala je stejná jako u chovu na podestýlce. Venku slepice mohou klovat v zemi, protahovat se, popelit se - tedy činnosti, které představují pro slepici většinu jejího „zaměstnání“. Do této skupiny je také možno zařadit tradiční chov slepic na dvorku, kde slepice žijí přirozeně, v přiměřeně velkém hejně, mají kurník. Běžný domácí chov slepic spolu s ekologickým chovem, popsaným v následující kapitole, je pro slepice nejlepší. 

 

Ekologický chov

V ekologickém zemědělství slepice musejí mít prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a celodenní přístup do výběhu vždy, když to počasí dovolí. Podmínky ekologického zemědělství jsou v České republice stanoveny zákonem č. 242/2000Sb. a vyhláškou MZe č.53/2001Sb. Ekologický chov slepic se u nás teprve rozvíjí, biovejce jsou k mání v některých bioprodejnách anebo se dají koupit přímo na ekologické farmě. 

 

  

Označování potravin

Již od našeho vstupu do EU u nás začala povinnost označovat prodávaná vejce podle toho, z jakého typu chovu pocházejí. Označení zahrnují text na obalu vajec a číselný kód přímo na vejcích:

 

Vejce z ekologických chovů - kód „0“ (kromě toho tato vejce nesou ještě specifická označení produktu ekologického zemědělství – tzv. „zelenou  zebru“)

Vejce z volného výběhu - text „Vejce nosnic ve volném výběhu“ a kód „1

Vejce z chovu na podestýlce (v halách) – text „Vejce nosnic v halách“ a kód „2

Vejce z chovu v klecích – text „Vejce nosnic v klecích“ a kód „3

 

Zatímco producenti vajec, kteří chovají slepice v lepších podmínkách, označení na obalu uváděli i předtím, vejce od slepic z bateriových klecí stále žádné slovní označení na obalu nemívají (je třeba vědět, že text typu „čerstvá vejce“ apod. nesvědčí vůbec nic o způsobu, jakým byly slepice chovány).    

 

Slepice, tak jako jiná zvířata, jsou cítící tvorové, kteří mohou pociťovat bolest, strach, stres. Dnešní velkochovy udělaly ze zvířat stroje na výrobu masa, mléka a vajec. Stroje, které si nezaslouží ohledy, které bychom vůči živým tvorům měli mít. Dejte při nákupu velikonočních vajec najevo, že život zvířat bez utrpení má cenu. Každé vejce od slepic chovaných volně nebo v ekologickém zemědělství znamená jeden den bez utrpení.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist