Ministři životního prostředí EU zvažují zákaz dovozu volně žijících ptáků

10.03.2005

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat
10. 3. 2005

 

Ministři životního prostředí EU zvažují zákaz dovozu volně žijících ptáků

Více než 200 organizací naléhavě žádá EU: Využijte této historické příležitosti k ukončení dovozu, který má zničující důsledky 

 

Na dnešním jednání budou ministři životního prostředí zemí EU jednat o ochraně statisíců volně žijících ptáků, kteří jsou do EU každoročně dováženi v rámci obchodu se zvířaty. Návrh k projednávání této záležitosti vzešel od ministra životního prostředí Belgie Bruna Tobbacka. Obchod s volně žijícími ptáky ohrožuje ptačí druhy, způsobuje ptákům zbytečné utrpení při převozu i prodeji a vystavuje lidi riziku nákazy smrtelně nebezpečnými nemocemi jako je ptačí chřipka. EU je odpovědná za více než 92% z celosvětového obchodu s volně žijícími ptáky – největšími „spotřebiteli“ jsou v tomto ohledu Itálie, Nizozemí a Španělsko. Sdružení organizací zabývajících se ochranou životního prostředí a ochranou zvířat, včetně české Nadace na ochranu zvířat, vítají toto jednání EU jako jedinečnou příležitost k ukončení tohoto krutého a ničivého obchodu.

Belgická iniciativa navazuje na Deklaraci EU o volně žijících ptácích, prostřednictvím které byly osloveny vlády všech zemí EU. Tuto deklaraci společně vznáší více než dvě stě nevládních  organizací1, naléhavě žádajíce EU, aby zakázala dovoz ptáků, kteří byli chyceni ve volné přírodě za účelem obchodu.

Samotná EU za poslední čtyři roky dovezla přibližně tři miliony ptáků, kteří jsou na seznamu CITES2. Navíc dováží stovky tisíců nechráněných druhů ptáků (např. exotické pěnkavovité  -  kanár a.j), pro které nejsou dostupné žádné záznamy udávající počet dovezených jedinců. Navíc je celkový obrat evropských trhů mnohem vyšší, nežli udávají oficiální čísla. Úmrtnost ptáků mezi odchytem a vývozem je velmi vysoká – u některých druhů papoušků dosahuje 40-66%.

Ochránci přírody naléhavě žádají EU, aby následovala příklad několika zemí3, kde dlouhodobý zákaz obchodu s volně žijícími ptáky přinesl pokles výskytu infekčních nemocí, ilegálního dovozu a pytláctví páchaného na volně žijících ptácích. Například USA zakázaly většinu dovozu v roce 1992, a to ustanovením Výnosu o ochraně volně žijících druhů ptáků. Tento preventivní přístup může posloužit EU jako model. Poptávka je v USA nyní z velké části uspokojována ptáky odchovanými v zajetí. Nevládní organizace zdůrazňují, že chování EU je pokrytecké, pokud sice zákonně ochraňuje domácí volně žijící ptačí druhy před odchycením z důvodu prodeje, ale přitom zneužívá populace volně žijících druhů v rozvojových zemích.

Nepřetržitý obchod s volně žijícími ptáky vystavuje Evropany potenciálně smrtelnému nebezpečí propuknutí infekčních nemocí jako je asijská ptačí chřipka, která v minulém roce v Asii usmrtila 41 z 54 nakažených lidí. Kvůli hrozbě epidemie ptačí chřipky EU v současné době zakázala dovoz ptáků z osmi asijských zemí. Tento zákaz však trvá pouze do konce října tohoto roku. Karanténní opatření EU jsou z hlediska prevence ptačích onemocnění nedostatečná. Zákaz dovozu volně žijících ptáků je snadným a efektivním řešením, jak snížit riziko budoucích epidemií. Vypuknutí ptačí chřipky v Nizozemí a Belgii v posledních letech vedlo k vybití třiceti milionů kuřat a stálo zemědělský průmysl a daňové poplatníky stamiliony euro.

1 Včetně Friends of the Earth, Greenpeace, Jane Goodall Institute, Birdlife Netherlands, World Parrot Trust, Eurogroup for Animal Welfare, RSPCA, Born Free Foundation, Ligue Royale Belge Pour la Protection des Oiseaux a Pro Wildlife
2 Úmluva o mezinárodním obchodě s ohroženými druhy volně žijících zvířat a rostlin
3 K zemím, které nevyvážejí své divoce žijící ptáky, náleží Austrálie, Bolívie, Čína, Kolumbie, Kostarika, Salvador, Etiopie, Guatemala, Honduras, Indie, Indonésie, Keňa, Mauretánie, Panama, Súdán, Uganda.
Země, které nedovážejí volně žijící ptáky, jsou Austrálie, Kanada, USA a Izrael.


Fotografie, plné znění Deklarace a kompletní seznam podpisů dostupné na : http://www.worldparrottrust.org/trade/wildbirddec/declaration.htm

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist