Zákaz honu na lišku v Anglii vstoupil v platnost

28.02.2005

V Anglii a Walesu začal 18. února platit zákon zakazující hon na lišku, který byl odhlasován britským parlamentem 15. září 2004. Zákon zakazuje hon divokých zvířat (lišek, norků, zajíců a vysoké zvěřě) s pomocí psů.

Hon s použitím psů je krutý především proto, že při něm smečka psů lovené zvíře pronásleduje i po dlouhé hodiny, čímž mu způsobuje velký stres a extrémí vyčerpání. Až ve chvíli, kdy lovce přestane hon bavit, dostanou psi pokyn, aby zvíře zabili. To je pak roztrháno.

Britské organizace na ochranu zvířat bojovaly proti této tradiční briské kratochvíli po několik desetiletí. Od roku 1989 probíhaly intenzivní kamaně, jejichž cílem bylo poukázat na to, že hon se psy je krutý a zbytečný a že žádná opatření nemohou přispěk k tomu, aby byl humánní. Organizace IFAW (International Fund for Animal Welfare) dvakrát monitorovala běžný angický hon, přičemž získala důkazy o nevhodném zacházení ze strany lovců i o tom, že hon lovenému zvířeti přináší značné utrpení. IFAW bude také monitorovat hony, které budou nyní v Anglii pořádány, a sledovat, zda při nich není porušován zákon.

Opakované průzkumy veřejného mínění, provedené ve Velké Británii v průběhu posledních let, ukázaly, že většina britské veřejnosti považuje hon se psy za krutý a měl by podle ní být zakázán. Zákaz honu byl v Dolní sněmovně britského parlamentu opakovaně odhlasován, a to drtivou většinou poslanců. Horní sněmovna, pro jejíž členy je hon na lišku tradiční a oblíbenou zábavou, zákaz však pokaždé bojkotovala. Pro takové případy existuje postup, prostřednictvím kterého lze zákon, který byl opakovaně přijat Dolní sněmovnou, schválit i přes nesouhlas Horní sněmovny. Tento postup byl využit i v tomto případě.

Příslušníci britské šlechty se dali slyšeti, že mají v úmyslu zákaz porušovat a hony se psy dále provozovat. I proto je důležité, aby byly hony monitorovány.

Phyliss Campbell-McRae, ředitelka britské pobočky IFAW, prohlásila: "Zákaz honu se psy znamená zásadní změnu pro ochranu zvířat ve Velké Británii i jinde ve světě. Británie zakázala tento tradiční zvyk na základě toho, že zvířatům přináší utrpení. Doufáme, že to poslouží jako příklad a inspirace i pro jiné země, kde zvířata trpí pro zábavu lidí."

Hon na lišku byl díky podobným kampaním již dříve zakázán ve Skotsku.

Zdroj: IFAW (www.ifaw.org)

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist