Všichni psi v Praze budou muset být označeni čipem nebo tetováním

27.10.2004

(převzato z ČTK)

 

Všichni psi v Praze starší půl roku budou muset být označeni čipem nebo tetováním. Majitelé je také budou muset přihlásit do evidence, kterou povede magistrát. Uvádí to novela vyhlášky o poplatcích ze psů, kterou schválili zastupitelé města. Předpis bude platit od ledna. Chovatelé psů bez čipu nebo tetování budou mít na jejich označení rok.

 

Opatření má pomoct snížit počet toulavých a opuštěných psů. Pokud se pes ztratí nebo zaběhne, čip, případně tetování, dovolí rychle najít majitele. Označení pomůže podle primátorova náměstka Rudolfa Blažka i v případech, kdy pes někoho napadne. Bude možné rychle získat informace o zdravotním stavu zvířete a rozhodnout o léčbě poraněného člověka. Evidenci psů hodlá město využívat i ke kontrolám toho, zda lidé za své domácí miláčky platí poplatky.

 

Magistrát dává přednost tomu, aby psi měli čip. V takovém případě získají jejich majitelé dvouletou slevu z poplatku, která může dosáhnout až 700 korun.

 

Každý chovatel bude muset do měsíce od označení psa přihlásit zvíře do magistrátní evidence. Zaevidovat ho musí i ten, kdo získá psa již označeného. Na úřad nebude muset chovatel osobně. Formuláře budou podle Blažka i na místních úřadech, u veterinářů a na internetu. Bude stačit je na magistrát poslat.

 

Někteří zastupitelé s návrhem nesouhlasili. "Napadá mě, aby v budoucnu nebyla předložena vyhláška na čipování obyvatelstva," řekl šéf klubu Evropských demokratů Jiří Witzany. Podle Michaela Hvížďaly (nestraník) norma znamená omezování svobody zvířat. Pro návrh však nakonec hlasovalo 49 z 56 přítomných zastupitelů.

 

V evidenci městských částí je v současné době podle informací z magistrátu zhruba 74.000 psů, za které lidé platí. Jejich skutečný počet je v metropoli údajně o mnoho vyšší.

 

Michal Burian

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist