Hlubinnné vlečné sítě - jeden z nejničivějších způsobů rybolovu na světě

05.11.2004

Život na dně moří je v současnosti systematicky ničen hlubinnými vlečnými sítěmi – jedním z nejničivějších způsobů rybolovu na světě. Ačkoli vědecká obec volá po alespoň dočasném zastavení tohoto způsobu lovu, členské země Evropské unie nadále blokují na půdě Organizace spojených národů (OSN) všechny snahy chránit hlubiny moří.

Vlečné sítě o rozměrech fotbalového hřiště zatížené těžkou ocelovou konstrukcí ničí vše, co se jim dostane do cesty včetně vzácných korálových porostů. Jejich dopad na mořské dno je možné bez přehánění přirovnat k bagrování. Nikdo přitom neví, jak dlouho trvá obnova biotopů na dně moří či zda se vůbec obnovit dokáží.

Obětí podmořských vlečných sítí je obrovské množství ryb a jiných živočichů, kteří nejsou cílem rybářů. Většina z nich umírá dříve, než jsou hozeni přes palubu zpět do moře.

Pouze 11 zemí loví ve větším měřítku pomocí hlubinných vlečných sítí, avšak škody, které způsobí, jsou nedozírné. Šedesát procent všech výlovků přitom připadá na vrub zemím EU.

Drancování podmořského života dnes dosahuje nebývalých rozměrů a obavy o osud mořských hlubin jsou vážné. Více než 1000 vědců z 60 zemí světa se podepsalo pod veřejnou výzvu žádající moratorium na lov vlečnými sítěmi v mezinárodních vodách.

Greenpeace se spolu se širokou koalicí dalších ekologických organizací zasazuje za přijetí rezoluce Valného shromáždění OSN, která by s okamžitou platností uvalila moratorium na rybolov pomocí vlečných sítí na širém moři.

Další ignorování soustavné devastace mořské fauny a flóry nás nezadržitelně přibližuje ekologické pohromě.

 

Dopřejte mořím oddechu! Také Česká republika musí chránit mořské hlubiny (TZ Greenpeace)

 

Zdroj: Greenpeace

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist