Nemorální starosta podněcuje k porušování zákona

13.08.2004

Uveřejňujeme vyjádření Prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc. k výroku starosty obce Toužim na Karlovarsku, který nabádá k utrácení psů, aby je obec nemusela živit. Podobné názory odmítáme a k vyjádření profesora Smejkala se plně připojujeme.


Neskutečný návrh starosty Toužimi na Karlovarsku, jistého Vrány, byl prezentován v čtvrteční MFD. Pod nadpisem „Toulavé psy bych utratil“ hovoří o injekcích a odůvodňuje to tím, že psy v útulku musí obec živit. Jeho názor je nejen v rozporu s platnými zákony na ochranu zvířat, ale je projevem absolutní nemorálnosti, nemravnosti a pohrdáním skutečností, že – jak říká přímo zákon – zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, schopnými na různém stupni pociťovat bolest a utrpení, a zasluhují si proto pozornost, péči a ochranu ze strany člověka.

Nemáme peníze na péči o zvířata – utraťme je. Bude následovat stejně hlubokomyslná úvaha v případě bezmocných nebo jinak obtěžujících lidí? Injekce už tady v historii byly… Je strašlivé, že tento názor si dovolí, dokonce veřejně, vyslovit veřejný činitel. A sprostě k tomu zneužívá kampaně proti nebezpečným psům, přičemž sám přiznává, že si nepamatuje, že by u nich pes někoho pokousal. Ale opuštěné psy, kterých se jiný zlý člověk zbavil, chce tento, ještě nechutnější příslušník homo sapiens rovnou zabíjet.

Doufám, že si jeho vystoupení povšimne zastupitelstvo města Toužim, jakož i jeho občané a distancují se od výzvy k zabíjení zvířat, vydané na stránkách nejčtenějšího deníku jejich vrcholným představitelem. Doufám, že bude příslušně reagovat i krajský úřad a hejtman. Doufám, že příslušné orgány činné v trestním řízení zváží, zda se nejedná o naplnění skutkové podstaty některého trestného činu, nejspíše návodu či dokonce přípravy nebo organizace týrání zvířat. A konečně doufám, že autor tohoto nechutného návrhu se vzpamatuje sám a distancuje se od něj, nebo sám opustí místo veřejného hodnostáře, které takto pošpinil.

Posláním všech subjektů činných v ochraně zvířat, ale v prvé řadě obcí a měst, je péče o opuštěná a týraná zvířata. Spolky dobrovolníků, kteří nedostávají většinou ani korunu z veřejných prostředků, to zvládnout sami nemohou. Veřejná správa ale přece proboha nemůže své potíže řešit zabíjením. Je dostatečně známo z historie, že jednoduchá řešení vždy obvykle navrhovali ti, kdo porušovali masivně nejen zvířecí, ale i lidská práva.

prof. Vladimír Smejkal, Pražský spolek ochránců zvířat

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist