Velryby - snad přece jen přichází zlepšení

26.07.2004

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) na svém zasedání, které se před několika dny konalo v italském Sorrentu, přijala rezoluci, která požaduje, aby byla věnována pozornost současným metodám zabíjení velryb, jež pro ně znamenají obrovské utrpení. Podle schválené rezoluce dnes tyto metody nezaručují velrybám bezbolestnou smrt a „mohou zvířeti způsobit bolest, stres nebo úzkost“.

Je to velký úspěch, ačkoli se zbytek zasedání IWC nesl spíše ve znamení snah o omezení vlivu organizací na ochranu zvířat a životního prostředí a obnovení lovu velryb (celkovou zprávu o výsledcích konference můžete najít na stránkách Greenpeace http://www.greenpeace.cz/index.shtml?x=190951).

 

 Rezoluce, kterou předložil Nový Zéland, požaduje, aby bylo ukončeno utrpení, které je součástí moderního lovu velryb, a  znovu tím potvrdila mandát IWC k tomu, aby řešila také problém welfare a utrpení velryb.

 

„Toto je opravdové vítězství pro ochranu velryb. Příliš dlouho byla ignorována krutost, která s lovem velryb souvisí, přestože Mezinárodní velrybářská komise má mandát k tomu, aby tyto otázky řešila. Příliš mnoho velryb zemřelo a stále umírá mučivou smrtí. Jsme rádi, že IWC uznala, že by takováto krutost neměla být tolerována a že je třeba přistoupit k důslednému řešení“ říká Peter Davies, prezident mezinárodní organizace WSPA.

 

Návrh Nového Zélandu při předkládání podpořilo dalších 16 zemí  - Velká Británie, Itálie, Německo, Rakousko, Mexiko, Jihoafrická republika, Nizozemí, Belgie, Brazílie, Portugalsko, Švédsko, Španělsko, Indie, Argentina, Finsko a USA. Návrh byl přijat 29 hlasy, proti bylo 22 hlasů. Zástupci Nového Zélandu se podivili na tím, že tolik zemí hlasovalo proti jejímu přijetí. „Abych pravdu řekl, jsem udiven, že vůbec někdo mohl hlasovat proti,“ řekl agentuře AP novozélandský ministr ochrany přírody.

 

Česká republika zatím není členem IWC a zasedání se zúčastnila jako pozorovatel. Více o o tomto se můžete dočíst v TZ Greenpeace z 19.7., kterou najdete na našich internetových stránkách v rubrice pro média – Tiskové zprávy ostatní.  

 

 

Organizace WSPA zahájila v březnu tohoto roku celosvětovou kampaň WhaleWatch,  jíž se účastní 140 společností na ochranu zvířat z 55 zemí. Jejím cílem je přimět Mezinárodní velrybářskou komisi, aby se zabývala problémem utrpení velryb při lovu. Součástí této kampaně je i odborná zpráva „Troubled Waters“ (s předmluvou přírodovědce Sira Davida Attenborougha), která dochází k závěru, že v lovu velryb neexistuje způsob spolehlivě humánního zabíjení velryb v moři.

 

Od roku 1986, kdy vstoupilo v platnost moratorium na komerční lov velryb, bylo zabito přes 20 000 velryb. Loví především Norsko, Japonsko a Island. Norsko loví velryby pro komerční účely v severním Atlantiku zcela otevřeně bez ohledu na moratorium IWC. Japonsko loví velryby pod záminkou vědeckého výzkumu,  přestože velrybí maso se nakonec se ziskem prodává na trhu. V uplynulých třech letech obě země stále silněji drancovaly zdroje patřící jejich velrybímu programu a agresivně usilují o ukončení moratoria na komerční lov velryb. 

 

Kampaň WhaleWatch usiluje o ukončení jakéhokoli lovu pro komerční a "vědecké“ účely.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist