Rysi v ohrožení

16.06.2004

Hnutí DUHA vyplatí odměnu 20 000 korun za oznámení, jež povede k usvědčení pachatele, který ilegálně zastřelil rysa. Zároveň vyhlašuje veřejnou sbírku, kterou chce odměnu ještě zvýšit.


Zastřelili rysí mámu

Začátkem června někdo nedaleko hranice národního parku na Šumavě postřelil samici rysa. Po několika hodinách vykrvácela. Pitva ukázala, že před pár týdny se jí narodila tři koťata. Mláďata, opuštěná někde ve skrytu doupěte, musela během několika dnů umřít hlady.


Vyhubí rysy pytlačící myslivci?

Bohužel nejde o žádný ojedinělý případ. Odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo u nás celkem ilegálně odstřeleno nejméně 500 těchto krásných kočkovitých šelem. Ze čtrnácti rysů označených na Šumavě vysílačkou pytláci pravděpodobně zabili už osm. V anonymním průzkumu Akademie věd z oslovených 204 myslivců na Šumavě, v severních Čechách a Jeseníkách dvacet přiznalo, že zastřelilo rysa, z toho tři ulovili více než jedno zvíře.

Výsledek ilegálního lovu? Rysové z našich hor a lesů rychle mizí. Populace rysů na jihozápadě Čech byla v polovině devadesátých let odhadována na 120 kusů. Ale při posledním sčítání vědci nalezli pouze do 80 zvířat.


Odměna

Přesto se doposud nepodařilo žádného pytláka usvědčit. Příčina: lidé často vědí, kdo v obci rysa zastřelil, ale mlčí. Hnutí DUHA se proto rozhodlo, že vypíše odměnu 20 tisíc korun pro toho, kdo oznámí ilegální zabití rysa, které povede k usvědčení a odsouzení pachatele.


Veřejná sbírka

Zároveň Hnutí Duha vypisuje veřejnou sbírku, která by umožnila odměnu zvýšit. Nabízených 20 tisíc laskavě věnoval první soukromý dárce. Přidáte se také Vy? Peníze se skládají na zvláštním kontě, o kterém rozhoduje nezávislá správní rada.

 

Zdroj: Hnutí Duha

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist