Raději nesahejte na mláďata!

05.05.2004

V roce 2003 bylo v opatrování v Národní síti stanic pro handicapované živočichy celkem 7 932 živočichů. Necelé tři tisíce z tohoto počtu byla mláďata savců a ptáků.  Ta se tam dostala vinou kombinace lidské neznalosti a snahy za každou cenu pomoci. Na mláďata většiny savců nelze vůbec sahat. Matka by je už nepřijala. Na ptáčata se sahat může.
Bohužel mláďata vychovaná lidmi lze jen obtížně vypouštět zpět do volné přírody. Proto, pokud není mládě viditelně zraněno, je lepší ponechat jej na místě. Většinou se o něj totiž rodiče postarají.

Podrobnosti, jak se k nalezenému živočichovi zachovat, najdete v následujícím stručném návodu:

Zajíci:
I ve městech můžete narazit na mláďata zajíců. Zvláště v tomto jarním období. Když je uvidíte, pak udělejte jedno jediné - otočte se a jděte pryč! V žádném případě na ně nesahejte. Malí zajíci jen sedí a čekají, až se matka vrátí a nakrmí je. Zaječí máma by ucítila váš pach, už by mláďata nenakrmila a ta by zahynula.
Když zajíčka uvidíte sedět uprostřed ulice, pak mu můžete pomoci. Ideální je vzít lopatku, tou ho nadzvednout a jemně ho na ní přenést někam na trávu. Ale pozor! Maximálně do vzdálenosti deseti metrů od místa, kde jste zajíce našli. Jinak by se ztratil. Od pěti týdnů života jsou pak už mladí zajíci samostatní.

Srny:
Pokud srnče leží v klidu, pak se nic neděje a vše je tak, jak má být. Opuštěné srnče poznáte tak, že zmateně pobíhá, píská a kvílí. Zvuky jsou slyšet půl kilometru daleko. Pak teprve můžete rozjet záchrannou akci. Stačí jen málo - zavolat Český svaz ochránců přírody. Pracovníci stanic pro handicapované živočichy se pak už o ně postarají.

Veverky:
Pokud nejsou mláďata v hnízdě, neváhejte jim pomoci, protože to potřebují. Bez vašeho zásahu by uhynula, nebo skončila na kočičím jídelníčku.  Platí totéž, co u srn - zavolat Český svaz ochránců přírody.
Veverky hodně trpí na parazity, proto také často mění své hnízdo. A právě když matka jedenkrát za dva týdny stěhuje své potomstvo, není výjimkou, že nějaké mládě upustí. Stačí, když se lekne nezvyklého hluku. Někdy se pro mládě vrátí, ale někdy ne. Pak zavolejte buď přímo stanici pro handicapované živočichy, anebo kontaktujte Český svaz ochránců přírody - 222 516 115.

Ptáci:
V těchto dnech se také klubou z vajec různé druhy ptáků. Občas se stane, že mládě z hnízda vypadne. Pokud víte, odkud ptáček vypadl, tak ho tam vraťte. Ptáci totiž nemají čich, takže nevadí, když na něj sáhnete. Když netušíte, odkud mládě vypadlo, pak jej vezměte domů a ihned zavolejte nejbližší stanici pro handicapovaná zvířata.
Mláďata, která už vylétla z hnízda, ale létání jim zatím příliš nejde, pokud možno nenechejte na zemi. Posaďte je na nejbližší strom nebo zeď. Mláďata si zavolají svoje rodiče a ti je nakrmí a odvedou do bezpečí.
Pouze pokud je ptáče viditelně zraněné, zesláblé nebo ve společnosti mrtvých sourozenců, vezměte jej domů a volejte Český svaz ochránců přírody nebo rovnou záchrannou stanici pro handicapované živočichy.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist