Petice: Stop testování toxicity na zvířatech!

10.07.2004

Nadace na ochranu zvířat se připojila k petiční akci Evropské koalice pro zastavení pokusů na zvířatech (ECEAE).

 

Petice byla vyhlášena za účelem zřízení samostatného fondu, který bude sloužit ke včasnému vývoji a validaci metod testování toxicity chemických látek bez použití zvířat. Testy na zvířatech jsou kruté, neopodstatněné a nelze podle nich spolehlivě předpovídat škodlivost chemikálií pro lidi. Vývoj nezvířecích alternativ k testům na zvířatech a jejich rychlé zavedení do praxe se musí stát prioritou. Evropský fond pro testování toxicity bez použití zvířat je nezbytným krokem v tomto postupu.

 

Petici si můžete stáhnout ZDE.

 

Petici můžete také podepsat on-line na www.eceae.org (zvolíte si příslušný jazyk, např. v angličtině postupujete takto - dále v nabídce zvolíte „How you can help“, kliknete na „Sign our petition“, znovu potvrdíte a již vyplňujete petici – jméno a příjmení, adresu, PSČ („Zip Code“), stát, emailovou adresu. Potvrdíte kliknutím na „Send“.)

 

Testy toxicity založené na pokusech na zvířatech způsobují velké utrpení a z odborného hlediska mají nejistou hodnotu. Jejich používání je uznáváno spíše proto, že je vžité, než že by bylo spolehlivé a mělo dostatečnou predikativní hodnotu.

 

Programy testování toxicity (jako například program obsažený v Bílé listině o budoucí politice chemických látek, navržený Evropskou komisí, podle kterého má být přetestováno okolo 30 000 stávajících chemických látek) mohou velmi výrazně zvýšit počet zvířat použitých v testech toxicity, anebo – pokud bude dostatečná politická vůle -  mohou být příležitostí k zavedení testů, které nejsou založeny na použití zvířat.

 

Odborné studie ukazují, že testy na zvířatech mohou být nahrazeny moderními a humánními alternativami. V rámci současného režimu testování je podle odhadů organizace BUAV (Britský svaz za zrušení vivisekce) při testování každého výrobku určeného pro široké užití použito až 2 123 zvířat. Odhaduje se také, že pro nové otestování 30 000 stávajících chemických látek, které chce provést Evropská komise, bude potřeba 12,8 milionu zvířat. Toto číslo stoupne až na 50 milionů, když se započítají také zvířata nově narozená při reproduktivních studiích.

 

Testy toxicity na zvířatech jsou často mnohem pomalejší, než jejich ekvivalenty bez využití zvířat. Například test karcinogenity založený na pokusech na zvířatech trvá 5 let, test bez využití zvířat by mohl být validován do dvou let a přináší výsledky do několika týdnů (zdroj: BUAV).

 

V roce 1993 Evropský parlament hlasoval pro ukončení testování kosmetiky na zvířatech a zakázal prodej kosmetických výrobků testovaných na zvířatech od roku 1998. Měly být vyvíjeny a zaváděny testy, ale kvůli nedostatku finančních zdrojů se nestala tato oblast prioritou.

 

Další prodleva je nepřijatelná. Vyloučení testů toxicity na zvířatech a jejich nahrazení alternativami bez zvířat  je uskutečnitelné a z etického hlediska naprosto zásadně významné. Je třeba přijmout dobře koordinovaný postup, na který bude vyčleněno dostatek finančních prostředků. Zřízení Evropského fondu pro testování toxicity bez použití zvířat je naprosto zásadním a nezbytným požadavkem.

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist