Začlenění ochrany zvířat do Evropské ústavy – předali jsme petiční dopisy premiérovi Špidlovi

07.05.2004

Vzhledem k tomu, že již v červnu by se mělo hlasovat o konečné podobě Evropské ústavy, ukončili jsme k 30.4. shromažďování dopisů v tištěné formě a tento týden jsme premiérovi Vladimíru Špidlovi předali 2 461 petičních dopisů českých občanů vyjadřujících přání, aby byl do budoucí Evropské ústavy začleněn samostatný článek o ochraně zvířat. K petici je však nadále možné se připojit na www.animals-constitution.info podepsáním petice online.

 

O podobě ústavy se již několik měsíců jedná. Návrh textu Evropské ústavy nejprve vypracoval tzv. Evropský konvent. Bohužel návrh, který byl konventem připraven, neobsahoval zmínku o welfare zvířat, přestože byly německým ministrem zahraničních věcí Joschkou Fischerem a členem Evropského parlamentu Johannesem Voggenhuberem předloženy připomínky, které se začleněním ochrany zvířat počítaly (viz pdf dokumenty fischer.pdf, voggenhuber1.pdf,  voggenhuber2.pdf).

 

Tento návrh Evropské ústavy byl představen na konferenci v Thessaloniki v červnu 2003. Začali o něm jednat představitelé členských států EU a států, které vstoupili do EU k 1. květnu 2004.  Jednání pokračují i za irského předsednictví v první polovině roku 2004.

 

Německá organizace Menschen fűr Tierrechte organizuje již od jara 2003 celoevropskou petici na podporu návrhu začlenění ochrany zvířat do Evropské ústavy. Bližší informace o kampani naleznete na www.animals-constitution.info  (v češtině po kliknutí na českou vlaječku).

 

Nadace shromažďuje petiční dopisy od podzimu 2003, v listopadu 2003 jsme premiérovi zaslali prvních 256 dopisů českých občanů. Celkově jsme tedy shromáždili 2717 dopisů. Na www.animals-constitution.info podepsalo petici zatím 1407 občanů ČR, za celou Evropu více než 35 000 lidí.  

 

Věříme, že při konečných jednáních o podobě Evropské ústavy budou evropští politikové brát zřetel na jasně formulovaný zájem svých občanů a že ústava bude obsahovat samostatný článek o ochraně zvířat.

 

Velmi děkujeme všem, kteří nám petiční dopisy zasílali.

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist