Kanada začala masově vybíjet tulení mláďata

16.04.2004

V Kanadě v pondělí začal největší lov tuleních mláďat za posledních pět desítek let. Ottawská vláda povolila zabít až 350 000 těchto zvířat pro jejich kožešinu. Návrat komerčního lovu mláďat tuleňů grónských, který se před 20 lety podařilo na nátlak ochránců zvířat a světové veřejnosti prakticky zastavit, podnítily rostoucí ceny tuleních kůží, po nichž stoupla poptávka především v Rusku a Polsku.

 

Lov tuleních mláďat je extrémně krutý a brutální. Jelikož tuleni nepovažují člověka za nepřítele, jdou mu vstříc a pro lovce je pak snadné vrazit tuleni do hlavy klín tak, aby pronikl do jeho mozku. Malá mláďata ještě neumějí plavat a po pevnině se velmi pomalu pohybují, takže i kdyby chtěla lovcům utéci, nemají šanci. Mláďata bývají také často za živa stahována z kůže.

 

Kromě Kanady loví tulení mláďata po desítkách tisíc Rusko, Norsko a na jihu Namibie a JAR. Mimoto jsou v počtu asi 4500 zvířat ročně v Rusku chytána asi 9 denní tulení mláďata, která jsou pak na farmách několik měsíců chována a pak usmrcena udušením.

 

Spojené státy v roce 1972 zakázaly dovoz všech výrobků z tuleňů a západoevropské státy v roce 1983 zastavily import bílých kožešin čerstvě narozených tuleních mláďat. Od roku 1985 počet ulovených tuleňů grónských klesl na 15 000 ročně.

Nyní se tedy poptávka po tuleních kožešinách znovu zvedla. Zákazníci v Norsku, Dánsku a Číně mají zájem také o tulení tuk. Kanadský rybářský průmysl tak může utržit zhruba patnáct milionů dolarů. Kanadský ministr přírodních zdrojů John Efford lov obhajuje. Podle něj je humánnější než kdykoli předtím a navíc nezbytný - rostoucí populace tuleňů totiž decimuje rybí stavy, tvrdí ministr. Vláda povolila ulovit milion tuleňů během tří let, tedy téměř pětinu zvířat, která podle oficiálních odhadů obývají severní Atlantik. Veřejné mínění je kolébáno tím, že byly zpřísněny podmínky lovu. Většina zvířat by měla být zastřelena, ne ubita.

Lovci ale tato nařízení ignorují. "Na vlastní oči jsme viděli a nafilmovali, jak tuleně stahují zaživa. Tahali je po ledě na lodních hácích, dokud neztratili vědomí. Viděli jsme hromady mrtvých a umírajících tuleňů, bylo to opravdu strašné," říká Rebecca Aldworthová z mezinárodního fondu pro ochranu zvířat IFAW. Obnovení lovu ostře odsoudila a slíbila, že tyto masakry členové její organizace přiblíží pomocí filmů a očitých svědků světové veřejnosti.

S tuleními kožešinami se stále můžeme setkat i v našich obchodech, např. v podobě čepic a doplňků.

Lov tuleních mláďat je surový a naprosto nehumánní. Je skandální, že kvůli zájmu zákazníků, kteří mají chuť pyšnit se bělostnou a jemnou kožešinou, a z důvodu toho, aby náhodou nebyly zmenšeny „naše“ zásoby tresek k rybolovu, může být ještě v dnešní době povolena podobná brutalita.  

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist