Barcelona je prvním španělským městem, které odmítlo býčí zápasy

08.04.2004

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat

8.4.2004

 

Členové městské rady Barcelony tento týden oficiálně vyhlásili katalánskou metropoli městem bez býčích zápasů. 21 členů zastupitelstva hlasovalo pro, 15 proti, 2 se zdrželi hlasování. 14 dnů před hlasováním vyjádřil před stovkami protestujících svůj nesouhlas s býčími zápasy zástupce barcelonského starosty Jordi Portabella: „Barcelona se musí chovat jako město hodné světového jména a být průkopníkem ve zrušení býčích zápasů“.   

Toto hlasování je obrovským krokem v ochraně zvířat a zároveň by mohlo byt začátkem konce býčích zápasů v celém Španělsku. Jsme rádi, že barcelonští městští radní naslouchají hlasu svých občanů a mají odvahu odsoudit tuto překonanou a krutou tradici. Průzkum provedený v roce 2003 prokázal, že si 63% obyvatel Barcelony nepřeje , aby byly býčí zápasy nadále v jejich městě provozovány, 55% prohlásilo, že by se Barcelona měla prohlásit městem, které koridu odmítá. Býčí zápasy považovalo za kruté 76% respondentů, 59% je nikdy nenavštívilo a pouze 9% dotázaných bylo toho názoru, že pořádání býčích zápasů má pozitivní vliv na image Barcelony ve světě.

 

Rozhodnutí odsuzující býčí zápasy v Barceloně následuje po letech kampaní vedených organizacemi World Society for the Protection of Animals (WSPA) a Asociación Defensa Derechos Animal (ADDA). V rámci své kampaně „Kultura bez krutosti“ získaly do dnešního dne podporu více než čtvrt milionu lidí z celého světa.  

 

Doteď se ve Španělsku konalo ročně kolem 1 700 zápasů, ve kterých zemřelo asi 10 000 býků. Zápasy se nejčastěji pořádají při příležitosti různých festivalů a svátků, často při oslavách různých svatých.

 

 Je poměrně málo známo, že druhým domovem pro koridu je Francie – především na jihu země se koná několik stovek zápasů ročně. Stejně jako ve Španělsku, i zde je to hlavně při příležitosti různých svátků. Dalšími zeměmi, kde se tento „sport“ provozuje, je Portugalsko (zde je býk bodán, ale nesmí být zabit v aréně, ale na jatkách) a některé země Latinské Ameriky (zejména Mexiko, Venezuela, Kolumbie a Peru).  

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist