"Polepšovna pro psy"

26.02.2004

Eva Gelatková
Ring


Otevřeně říká, že má radši vlky než lidi. Psí psycholog RUDOLF DESENSKÝ dobrovolně žije v nuzných podmínkách ve stavební buňce na kraji lesa. Na samotě převychovává nebezpečná zvířata, která svými tesáky zaútočila na člověka.

Agresivním a týraným psům se věnuje už sedmnáct let. Během té doby napravil přes 1800 psychicky narušených jedinců a zachránil je tak od téměř jisté smrti. "Utrácet nebezpečné psy je škoda, dokážu z nich udělat kamaráda, který s vámi bude spát v posteli," tvrdí Rudolf Desenský .

"Pes se nerodí jako zabiják, udělali ho z něj lidé. Sleduju zprávy, a když slyším, že někde pes napadl člověka, snažím se, aby se dostal ke mně na převýchovu." K nápravě pokřivených psích duší používá svéráznou, leč fungující metodu. Chodí po čtyřech, vrčí, štěká a kouše! Agresivního psa, který se nechce podvolit, jednoduše povalí na záda a porafe ho na čumáku. "Jedině tak mě uzná za vůdce smečky a já pak můžu začít s jeho nápravou," říká muž, který si místo relaxační hudby pouští nahrávku vlčího vytí.

Šili ho dvě hodiny
Vyučený hodinář by dnes opravu titěrných strojků už nejspíš nezvládl. Ruce má plné jizev a chybí mu kus prstu. Převýchova čtyřnohých zabijáků je totiž práce, při níž jde o život. "Kolikrát jsem byl pokousaný, to se už nedá ani spočítat. Běžné rány si šiju sám, mám pod postelí kufřík s chirurgickým nádobíčkem. Kdybych měl chodit s každým kousnutím k doktorovi, tak tam sedím pořád."

Párkrát už ale jeho život visel na vlásku. Ve své péči měl například 85kilovou tibetskou dogu, která tolik toužila po jeho krvi, že skoro vybourala dveře od místnosti, ve které se kynolog musel schovat. Nakonec bestii zvládl, teď je prý mírumilovná a spokojeně žije se svými novými pány. Nejvážnější zranění mu ovšem způsobil zuřivý rotvajler.

"Byl to první pes, který mě dostal na lopatky. Měl jsem tehdy popálené ruce a nedokázal jsem ho udržet. Rval ze mě maso takovým způsobem, že mě pak na chirurgii dvě hodiny šili. Doktoři si mysleli, že jsem se pobil s medvědem, nadělal do mě díry hluboké tři centimetry. Jen mezi zápěstím a loktem mi napočítali na padesát kousanců," vzpomíná Rudolf Desenský. Převýchovu zdivočelých psů ovšem nevzdal ani po tomto děsivém zážitku. Prý ho to ani nenapadlo.

Zvládla cestu metrem
Touha zachraňovat nezvladatelná zvířata ho už stála hodně. Manželka s ním nevydržela a utekla mu. "Ženě se nelíbilo, že jsem měl psy radši než ji. Teď jsem šťastně rozvedený." Jeho svérázné výchovné metody jsou trnem v oku mnoha lidem, několikrát byl nařčen, že psy týrá. Kvůli problémům se sousedy, kteří měli strach z jeho svěřenců, se často stěhuje. "Udávali mě na úřady, pořád ke mně chodily nějaké kontroly," stěžuje si.

Zakotvil na samotě u vesničky Křížkový Újezdec poblíž Prahy a doufá, že už bude mít klid. Podmínky, ve kterých žije se svou psí smečkou, jsou velmi skromné. Obývá stavební buňku, obejít se musí bez tekoucí vody a topí si v kamnech. "Až budou peníze, zvelebím to tady," plánuje. Do kapsy má dost hluboko. Do práce nechodí, všechen čas věnuje psům. Žije jen ze sponzorských darů a peněz, které čas od času utrží za výcvik.

V jeho smečce je momentálně nejnebezpečnější fena šarplaninského ovčáka Savage. Před několika měsíci ji někdo uvázal u psího útulku v Havlíčkově Brodě. Tamní zaměstnanci z ní měli takový strach, že jí šest týdnů nesundali z tlamy náhubek. Před utracením jinak zdravou fenu zachránil až Rudolf Desenský. "Když jsem Savage převážel, zuřila tak, že autem o metr pohnula. Zavřel jsem ji do kotce a několik nocí jsem k ní chodil spát. Asi třikrát se mě pokusila zabít, vyříkali jsme si to spolu a teď si s ní můžu dělat, co chci. Dokonce jsem ji vzal na výlet do Prahy, bez problémů zvládla cestu metrem. O samotě bych vás s ní ale radši nenechal."

Vlčice vzdorovala 4 roky
S kynologií začal jako šestnáctiletý chlapec, kdy si pořídil prvního psa, německého ovčáka. V té době prý trpěl těžkou alergií na psí a kočičí srst. "Stačilo, abych psa pohladil, a hned jsem opuchl a spustila se mi rýma. Díky každodennímu styku s alergenem jsem se ale postupně vyléčil," tvrdí. Výcvik ho začal bavit tak, že svého času trénoval psy pro armádu a policii.

"Pak se ke mně dostala zbídačená vlčice. Komunikace s ní byla úplně jiná než se psy, trvalo mi čtyři roky, než jsem ji zvládl. Otevřela mi oči, díky ní jsem začal převychovávat problémové jedince na základě chování okoukaného od vlků. Když na mě pes cení zuby, dělám to taky, když se chce mazlit, dám mu lásku," líčí Rudolf Desenský své netradiční výchovné metody. Na první pohled sice muž, který se plazí po zemi a vrčí, působí dost zvláštně, několik stovek psů se však díky němu vrátilo do normálního života.

 

 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist