Organizace na ochranu zvířat kritizují masové vybíjení zvířat v důsledku ptačí chřipky

11.02.2004

Tisková zpráva Nadace na ochranu zvířat

10.2. 2004

 

 

Nadace na ochranu zvířat kritizuje nehumánní způsob, jakým jsou likvidovány milióny zvířat za účelem potlačení obrovské vlny ptačí chřipky, která zasáhla asijský drůbežářský průmysl.

Vybíjení miliónů zvířat, z nichž mnohá jsou pohřbívána zaživa, je naprosto nepřijatelným způsobem porážky a mělo by být okamžitě zastaveno. V mnoha případech nemají lidé, kteří kuřata porážejí, žádný nebo jen velmi špatný výcvik, pokud jde o zacházení se zvířaty a jejich porážku. Problém nákazy ptačí chřipkou musí být řešen rychle, avšak to není důvodem k tomu, aby zvířata zbytečně trpěla.

 

Epidemie, která znamená značné nebezpečí pro lidské zdraví a v minulých dnech už vedla k několika lidským úmrtím, je přímým důsledkem obrovského rozmachu velkochovu drůbeže v asijských zemích. V posledních letech zde došlo k nebývalému rozvoji průmyslového zemědělství, například Thajsko je dnes jedním z hlavních světových producentů drůbežího masa s asi 1 miliardou poražených kuřat ročně. Tak masivní průmyslový nárust, spolu s malými ohledy na vhodné podmínky pro chov zvířat a jejich welfare, a také nedostatečná ochrana lidského zdraví a životního prostředí činí z těchto zemí potenciální oběti nákaz.

 

Miliardy hospodářských zvířat jsou zavřeny v přeplněných a málo větraných prostorách, což je první podmínkou pro vypuknutí nemoci. Průmyslové drůbeží farmy představují ideální podmínky pro rozvoj onemocnění zažívacího a dýchacího traktu, protože jak zvířata, tak pracovníci na farmách jsou vystaveni vysokému množství dráždivých látek, které mohou způsobit vážné dýchací a imunitní problémy. Jedna studie* dokládá projevy chronické bronchitidy u 25-30% pracovníků. 

 

Vlády asijských a také ostatních zemí by měly pohlížet na tuto epidemii jako na znamení, že průmyslové velkochovy zvířat mohou mít velmi vážné důsledky pro zdraví lidí a bezpečnost potravin. Vlny onemocnění SARS, slintavkou a kulhavkou, BSE  a ptačí chřipkou, stejně tak jako otrava jídlem, na kterou zemře podle Světové zdravotní organizace 20 miliónů lidí ročně, by měly vyvolat vážné otázky nad tím, jak chováme hospodářská zvířata.  

 

Věříme, že je třeba účinně chránit zvířata, lidi a také životní prostředí před nebezpečnými důsledky průmyslových velkochovů a podporovat humánní a udržitelné způsoby chovu hospodářských zvířat.

 

 --------------------------------------------------------------------------

* Studie provedená v USA v Severní Karolíně na chytačích drůbeže, Rosenburg, A.M et al. Prevalence of Antinuclear Antibodies in a rural population. Journal of Toxicology and Environmental Health, Part A, 56:225 - 236., 1999. 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist