Kosmetika a prostředky pro domácnost

14.06.2006

Skutečnost, že by zvířata měla trpět například kvůli krému na obličej či  barvě na vlasy, se pro čím dál tím více lidí stává z etického hlediska nepřijatelnou a snaží se vyhledávat kosmetiku, která nebyla na zvířatech testována. Otázka, co to je kosmetika netestovaná na zvířatech a jaké firmy netestují, je poměrně složitá, existuje mnoho seznamů netestované kosmetiky, které se mezi sebou liší. Je to dáno tím, že pro každý seznam si sestavovatelé určili jiná kritéria. Orientovat se v této oblasti je pro spotřebitele velmi těžkým úkolem také proto, že výrobci mnohdy označují své produkty množstvím zavádějících a nejasných tvrzení, za nimiž se může skrývat cokoli.

Osvětleme tedy nejdříve alespoň stručně, jaká je situace v testování kosmetiky na zvířatech - zákony ČR i jiných zemí zatím ukládají, že se všechny nové chemické látky (tj. v tomto případě složky kosmetického výrobku) musejí vyzkoušet na zvířatech, zatímco hotový kosmetický výrobek se už na zvířatech testovat nemusí. (V EU  je od roku 2004 je v EU zakázáno testování konečných kosmetických výrobků na zvířatech. Od roku 2009 bude v EU zakázáno testování kosmetických složek na zvířatech (výjimky platí do roku 2013, kdy bude také na území EU zakázán prodej kosmetiky testované na zvířatech – třeba vyrobené a otestované v zemích mimo EU). I přes tyto zákazy však později může docházet k tomu, že látka bude vyzkoušena na zvířeti pro použití v jiné oblasti než kosmetice a později bude v kosmetice používána.)  

Je tedy bohužel nutno konstatovat, že zcela netestovaná kosmetika neexistuje, téměř všechny látky, které tvoří složky kosmetických výrobků a prostředků pro domácnost byly někdy v minulosti otestovány na zvířatech, a to buď ve chvíli, kdy byly uváděny na trh, anebo  prostě ze zvědavosti (na zvířatech se testovala např. i voda).


S tímto faktem nemůže žádná kosmetická firma nic dělat, avšak i v této situaci se mohou k testování různé firmy stavět naprosto rozdílně:

- některé firmy otázka testovaní na zvířatech nezajímá a vyvíjejí neustále nové a nové přípravky obsahující nové složky, které musejí nutně testováním na zvířatech projít

- jiné firmy alespoň žádné testování neobjednávají a neprovádějí a použijí prostě některou z tisíců už existujících látek (samozřejmě stále však do určité míry k vyvíjení látek nepřímo vybízejí, jako potenciální zájemci o jejich využití). Seznam těchto firem můžete najít na internetových stránkách organizace PETA (www.peta.org, seznam netestované kosmetiky najdete na http://caringconsumer.org/pdfs/companiesDontTest.pdf.

- a nakonec jsou firmy, které zaujaly k otázce testovaní jasné etické stanovisko například tím, že neiniciují ani nepřímo vývoj nových látek. Pro všechny složky, které ve svých výrobcích použijí, si stanovily jasnou časovou hranici (cut-off date) - látky otestované po tomto datu nepoužívají, aby nijak nepodporovaly žádné novější testování. Právě podle těchto kritérií se řídí Humánní kosmetický standard (Humane Cosmetic Standard), podle něhož je sestaven seznam kosmetiky bez krutosti společnosti BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection) a  ECEAE (European Coalition to End Animal Experiments). K tomuto standardu se přihlásily stovky kosmetických firem po celém světe, jejich seznam najdete na www.buav.org/gocrueltyfree/ukcompanies.html a na www.buav.org/gocrueltyfree/useucompanies.html.


Kosmetiky z tohoto seznamu se u nás zatím prodává poměrně málo, jsou však i jiná řešení:

- je obecně dobré vyhnout se v kosmetice novinkám s obsahem nějakých nových složek, které byly nutně otestovány na zvířatech. U velkých nadnárodních firem je největší pravděpodobnost, že budou takovéto novinky vyvíjet.

- ještě lepším řešením, srovnatelným s nakupováním netestované kosmetiky, může být výběr takové kosmetiky, která je co nejvíce přírodní (ta obsahuje tradiční, dávno známé látky, kvůli kterým se nemusejí provádět žádné nové testy). Skutečně přírodní kosmetiky  není mnoho (navzdory tvrzení výrobců na obalech), u nás je to například Weleda (www.weleda.cz), Lavera (www.lavera.cz), Logona (www.logona.cz) nebo kosmetika Urtekram, která navíc neobsahuj žádné látky živočišného původu (www.urtekram.cz). Je vždy dobré číst pozorně údaje o složení - i tzv. přírodní kosmetika může obsahovat konzervační látky, barviva či UV filtry, které byly nutně na zvířatech otestované.

Ekologické a na zvířatech netestované prostředky pro domácnost vyrábí například firma Ecover (www.ecover.com)


Kde lze tyto výrobky koupit?

Výrobky zmíněných firem lze nejčastěji koupit v bioprodejnách a prodejnách zdravé výživy, na uvedených internetových stránkách či v dalších internetových obchodech - např.
www.biosfera.cz
www.prirodnikosmetika.cz
www.dobrykramek.cz
www.edenshop.cz 

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujcka

Partnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 


Internetoví partneři


 

TOPlist