Bez změny ekologických dotací EU hrozí další vymírání ptáků

(Ekolist, 21.1. 2004)

Vinou intenzivního zemědělství v Evropě klesl od roku 1980 téměř o třetinu počet běžných druhů ptáků, jakými jsou například vrabci nebo čejky. Podle studie, kterou vypracovali ornitologové spolu s Nizozemským statistickým úřadem, ubývají opeřenci nejrychleji na  severu a západě Evropy. Mezinárodní organizace Birdlife International proto dnes vyzvala Evropskou komisi a kandidátské země Evropské unie, aby dotační zemědělskou politiku podřídily principům ochrany životního prostředí.

Podle studie klesly počty ptáků nejvíc v zemích s nejintenzivnějšími zemědělskými systémy, sdělila ČTK tajemnice České společnosti ornitologické Lucie Stejskalová. Například ve Velké Británii během posledních tří desetiletí 20. století klesl počet skřivanů polních o polovinu a strnadů lučních dokonce o téměř 90 procent. Pokud by se kandidátské země vydaly stejným směrem jako před lety Britové, znamenalo by to podle ornitologů hrozbu pro existenci některých druhů v rámci celé Evropy.

Nejvíce jsou ohroženy druhy zvláště citlivé na způsob hospodaření v krajině, například chrástal, Ťuhýk a drop velký. Tito ptáci už v západní Evropě pravidelně nehnízdí a rozvoj intenzivního hospodářství by je mohl podle mezinárodní společnosti ohrozit i na východě kontinentu, kde se ještě významné populace udržují.

Mapy rozšíření jednotlivých druhů podle výkonného ředitele britské Královské společnosti na ochranu ptáků Grahama Wynna přesně odrážejí styl hospodaření v jednotlivých zemích. "Dotace, které dostávali zemědělci k dosažení maximální produkce, vyhnaly chřástala polního z většiny států EU. Dokonce jde o tolik výrazný jev, že podle mapy rozšíření tohoto druhu lze poznat státy, které dotace ze společné zemědělské politiky využívají," citovala Wynna Lucie Stejskalová.

Soňa Remešová

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist