Hnízdní úspěšnost hohola severního závisí na populační hustotě – příliš mnoho budek škodí

V oblastech intenzivního lesního hospodaření musejí ptáci, vyvádějící mláďata v dutinách, často čelit nedostatku vhodných hnízdišť. Pro některé druhy opeřenců včetně vodních ptáků se proto vyvěšují budky a tyto umělé dutiny nejrůznějších tvarů se používají i při řízené péči o populace některých vzácných a ohrožených druhů. Nicméně jen málokdy při pomoci dutinovým hnízdičům uvažujeme o vlivu rozmístění budek na hnízdní početnost a úspěšnost.

Pracovníci Finského výzkumného ústavu lovné zvěře a rybářství proto prováděli výzkum, jehož cílem bylo zjistit, nakolik určuje množství a dostupnost hnízdišť početnost populace hohola severního.

Autoři sledovali 12 let populaci hoholů na kontrolní a pokusné ploše. Na kontrolní ploše měli hoholi pro hnízdění k dispozici jen přirozené stromové dutiny, na pokusné ploše po pěti letech finští badatelé vyvěsili dřevěné budky. Výsledky ukázaly, že počet hnízdících párů, připadajících na jedno jezero, se na pokusné ploše po rozmístění budek zvýšil. Ukázalo se však, že ani průměrný počet úspěšných hnízdění, přepočtený na jezero, ani průměrný počet vylétlých mláďat, přepočtený na jezero, se na pokusné ploše statisticky významně nelišil.

Ukázalo se, že čím vyšší byla hustota populace, tím nižší byla úspěšnost rozmnožování (počet úspěšných hnízdění a vyvedených mláďat) u sledovaného druhu. Finští vědci proto upozorňují, že je třeba brát v úvahu možnost, že dosažení určité populační hustoty může jako zpětná regulační vazba negativně ovlivňovat reprodukční úspěšnost cílového druhu.

 

Zdroj: Ochrana přírody 7/2003

JAK MŮŽETE POMOCI?
Pomozte nám pomáhat
Platba PaySec
50 Kč
100 Kč
300 Kč
500 Kč
1 000 Kč
Partneři


Sponzoři

 
   
 
zapujckaPartnerské organizace
 spolecnost pro zvirata
 
Mediální partneři


 


 

 

 

Internetoví partneři


 

TOPlist